Aktualności

Święto sołectw

02-10-2017

W sobotę 9 września spotkaliśmy się na terenie boiska przy ul. Sportowej w Pomiechówku na VII Turniej Sołectw Gminy Pomiechówek. Ku wielkiej radości organizatorów w tym roku zgłosiło się aż 13 drużyn sołeckich, w tym także Psucin z sąsiedniej gminy Nasielsk, z którym łączy nas parafia Pomiechowo. Do konkurencji zręcznościowych należało: wyławianie fasoli z kisielu, zabawa sprzed kilkudziesięciu lat, czyli toczenie koła, kręcenie hula-hop, rzut woreczkiem do wiaderka oraz ubijanie masła w słoiku. Wiedzą historyczną można się było wykazać, odpowiadając w quizie Biblioteki Publicznej, przygotowanej na  podstawie monografii gminy. Dodatkowym zadaniem było wykonanie mapy sołectwa z zaznaczeniem jego bogactwa, cech charakterystycznych. Po dwugodzinnych zmaganiach zwycięskim sołectwem okazało się Pomiechowo. Gratulując drużynom wójt gminy Dariusz Bielecki podkreślił, że każde walczące w turnieju sołectwo zasłużyło na nagrodę i uznanie, a najważniejsza była wspólna zabawa. Po turnieju można było odpocząć, korzystając z grillowanych kiełbasek czy kosztując pysznych lodów. Dzieciaki w tym czasie szalały na dmuchańcu, a przedstawicielki GOK i Biblioteki malowały chętnym buzie.

Niedzielne świętowanie skoncentrowało się wokół mszy z poświeceniem wieńców i koszów dożynkowych w kościele parafialnym w Pomiechowie. Procesję z wieńcami otwierali starostowie Dożynek, państwo Popielarscy z Wójtostwa, a wchodzących witał zespół trębaczy pod kierownictwem ks. Dariusza Żuławnika. Wokół kościoła stoiska przygotowały sołectwa Nowy Modlin, Pomiechówek, Pomiechowo, Bronisławka, Brody, Brody-Parcele, Goławice Pierwsze, Szczypiorno, Kosewko, Czarnowo, Stanisławowo, Wólka Kikolska, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Biblioteka i nowodworski oddział KRUS. Sołeckie stoły uginały się od przepysznych dań, przekąsek i deserów. Spośród bogato zastawionych stoisk najbardziej podbiły nasze serca poniżej wymienione potrawy.

1. Nowy Modlin: smalec, tortilla, pączki

2. Pomiechówek: pierogi z kaszanką, pierogi ze szpinakiem, bigos

3. Pomiechowo: pasztet, ryba w galarecie, dżem z cukinii

4. Bronisławka: pierogi z kapustą i grzybami, kaszanka, ciasto czekoladowe

5. Brody, Brody-Parcele: kartacze, zupa krem ogórkowa, dżem jabłkowy

6. Goławice Pierwsze: pierogi z grzybami, barszcz czerwony, placuszki z jabłkami

7. Szkoła ponadgimnazjalna: zupa krem z dyni, lemoniady, ciasta: dyniowe, fasolowe i buraczane

8. Szczypiorno: ser podpuszczkowy, bigos, miód

9. Kosewko: masło czosnkowe, piramidki z cukinii, jabłka w cieście

10. Czarnowo: pierogi z kaszą gryczaną, ser kozi i krowi, babeczki sernikowe

11. Stanisławowo: racuchy z jabłek, pasztet, ciasto ,, Leśny puch’’

12. Wólka Kikolska: pyzy, przecieraki z serem, smalec

Odwiedzinom stoisk towarzyszyła muzyka tradycyjna w wykonaniu zespołu „Zawołany Sklad Weselny”, któremu udało się porwać do tańca kilka par. Oczywiście najchętniej przy muzyce bawiły się dzieci. Sporo osób przysłuchiwało się też wykonaniom piosenek, przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i księdza wikariusza. 

Warto zaznaczyć, że dzięki przygotowanym pysznościom sołectwa uczestniczą w zbiórce charytatywnej na rzecz osób potrzebujących z terenu gminy i parafii, prowadzonej tradycyjnie przez Koło Parafialne Akcji Katolickiej. W tym roku dzięki aktywności mieszkańców wsi i ofiarności gości Dożynek udało się zebrać 8725,05 zł. Dziękujemy!

(Agnieszka Brzezińska-Brańska)

 

Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...
Dożynki...

Wspierają nas:

 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń