

Sobota, 28 czerwca w Pomiechówku upłynęła pod znakiem muzyki, tradycji i wakacyjnego luzu. Już od wczesnego popołudnia plaża nad Wkrą tętniła życiem: gwar rozmów mieszał się z dźwiękami Pomiechowskiej Orkiestry Dętej, która – pod batutą kapelmistrza Piotra Ptaka – wprowadziła publiczność w pogodny, piknikowy nastrój.
W tym samym czasie komisja konkursowa – z przewodniczącą Julią Kozłowską, wójtem Dariuszem Bieleckim, przewodniczącym rady Janem Drzazgowskim oraz dyrektorem GOK Mateuszem Sierawskim, wspierana przez sekretarz gminy Magdalenę Radzikowską, wiceprzewodniczącą rady Małgorzatę Lewczuk i kierownika biura ARiMR Zbigniewa Garbaczewskiego – odwiedziła 10 stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Jurorzy smakowali tradycyjne specjały i słuchali historii ich powstawania. Wyróżnienia otrzymały:
„Zapieckowa Szarlotka” od Koła Gospodyń Wiejskich Czerwone Jabłuszko w Zapieckach, chłodnik z buraków, ogórków i raków w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Nowomodlinianki”, Kartoflak KGW Cegielniana Harmonia. Grand Prix trafiło do KGW Kikoły - Kikolanki i Przyjaciele za podpłomyki ze smarowidłem z podagrycznika – smak, opowieść i prezentacja jednogłośnie podbiły serca komisji.
Scenę przejęły następnie Koła Gospodyń w artystycznym starciu. Jury, wsparte radami Sławomira Witkowskiego i Agnieszki Żuławnik, nagrodziło Koło Gospodyń Wiejskich Pomiechowianka i Koło Gospodyń Wiejskich "Młynareczka", wyróżniło wyjątkowy występ KGW Kikoły - Kikolanki i Przyjaciele, a pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich "Dolina Wkry" za porywającą piosenkę.
Publiczność porwał następnie Zespół Tańca Ludowego Promyki, który w tanecznym kalejdoskopie oprowadził nas po barwnych regionach Polski. Chwilę później młodzieżowa grupa musicalowa Flowds – pod czujnym okiem Sylwii Ikpeze – pokazała, że na naszej scenie może zabrzmieć i folk, i Broadway.
Kulminacją części obrzędowej było puszczanie wianków: dziesiątki kwietnych kompozycji, uplecionych wcześniej z pomocą Danuta Bolek i Elizy Klimek z Rodzinny Eko Zakątek, powędrowało nurtem Wkry, zabierając ze sobą marzenia swoich twórców.
Wieczór należał do koncertów. Najpierw DIIYA zahipnotyzowała publiczność folk-elektroniczną mieszanką, potem na deski wkroczyła gwiazda wieczoru – zespół VIDEO. Refreny hitów śpiewali już nie tylko nastolatkowie, lecz całe rodziny; energia publiczności zamieniła plażę w wir świetnej zabawy.
Zapachy regionalnych potraw, kramy pełne rękodzieła, kreatywne warsztaty biblioteki, pokaz wozu strażackiego i pomocni wolontariusze – wszystko to dopełniało obrazu święta wspólnoty. Leżaki na piasku, koce na trawie i spontaniczne rozmowy sąsiadów sprawiły, że Wianki były czymś więcej niż festynem – prawdziwym spotkaniem ludzi.
Relacja z wydarzenia: Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku.
Dziękujemy, że byliście tego dnia razem z nami pielęgnując międzysąsiedzkie więzi w duchu tradycji wplecionej we współczesność.
Partnerem wydarzenia był samorząd województwa mazowieckiego Mazowsze Serce Polski.