ZAN_4401.jpg
11.04.2022

Gmina Pomiechówek – pomagamy obywatelom Ukrainy!

Nie pozostajemy obojętni na sytuację, która ma miejsce w Ukrainie. W Urzędzie Gminy powołany został gminny koordynator działań na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy dostępny pod numerem telefonu 500 530 458 lub adresem mailowym ukraina@pomiechowek.pl.

Samorząd gminy organizuje zbiórkę środków higieny osobistej, żywności długoterminowej oraz leków, środków dezynfekcyjnych i opatrunków. Miejscem zbiórki wyznaczonym przez gminę jest hala sportowa przy ul. Nasielskiej 3. Rzeczy z listy można przekazywać bezpośredni do hali sportowej lub innych punktów zbiórek na terenie gminy. 

Bardzo dziękujemy za dotychczas przekazane dary. Wszystkich tych, którzy dalej chcą wspierać przybywające na teren naszej gminy rodziny z Ukrainy informujemy, że pracownicy urzędu wciąż pełnią dyżury w hali sportowej - przyjmują i wydają potrzebne rzeczy.

Mieszkańców, którzy przyjęli do swoich domów obywateli Ukrainy, informujemy, że w hali sportowej trwa również dystrybucja darów zgromadzonych w ramach gminnej akcji wsparcia uchodźców. Zapraszamy po ich odbiór. 

Punkty zbiórki darów na terenie gminy Pomiechówek:

 • Hala Sportowa w Pomiechówku, sala fitness, ul. Nasielska 3, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-19:00, 
  tel. 500 530 458
 • Ośrodek Pomocy Społecznej w Pomiechówku, ul. Słoneczna 51, w godzinach 7:30-15:30
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Pomiechówku, ul. Kilińskiego 3, w godzinach 17:00-19:00,
  tel. 606 956 393 – Andrzej lub 511 940 045 – Michał
 • Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Starym Orzechowie
 • Przedszkole Pod Dębami w Pomiechówku, ul. Nasielska 3

Lista potrzebnych rzeczy:

 • długoterminowa, sucha żywność: konserwy, pieczywo paczkowane, dania instant w kubkach, batony energetyczne, mąka, kasza, ryż, makaron,
 • pieczywo chrupkie, chrupki kukurydziane, słodycze;
 • woda, dzbanki filtrujące wodę wraz z filtrami, mleko;
 • środki czystości: mydła, szampony, dezodoranty, kremy do twarzy;
 • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe;
 • papier toaletowy;
 • koce, pościel, poduszki, śpiwory, karimaty, termosy;
 • słoiczki dla dzieci.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z gminnym koordynatorem działań pod numerem telefonu 500 530 458 lub adresem mailowym ukraina@pomiechowek.pl.

Ogólne informacje dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski 

Bieżące informacje dotyczące potrzebnej pomocy aktualizowane są na ogólnopolskiej stronie pomagamukrainie.gov.pl, gdzie również zgłaszać się mogą potrzebujący obywatele Ukrainy. Jednocześnie informujemy, że w razie szczegółowych pytań dot. pobytu na terytorium RP kierowanych ze strony cudzoziemców, Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną stronę internetową oraz infolinię dedykowaną osobom potrzebującym pomocy. Aby uzyskać informację w zakresie między innymi punktów recepcyjnych, czy ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce należy zadzwonić pod nr +48 47 721 75 75 lub wejść na stronę www.gov.pl/web/udsc/ukraina. Dodatkowo, na terenie województwa mazowieckiego punktem kontaktowym w sprawie cudzoziemców jest Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Kontakt telefoniczny z Centrum możliwy jest przez całą dobę pod numerami telefonów: 22 595 13 00 lub 22 595 13 01.

Nadawanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy

Od środy, 16 marca uchodźcy uciekający przed wojną w Ukrainie mogą wystąpić o nadanie numeru PESEL, uprawniającego do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Numer PESEL umożliwi także podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej. Będzie nadawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom, przy czym przy składaniu wniosku musi się stawić każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jeśli jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka.

Wnioski należy składać w Urzędzie Stanu Cywilnego, który mieści się w budynku Centrum Integracji Społecznej, przy ul. Nasielskiej 3. Czas na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu do Polski.


Wzór wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Osobom, które zdecydowały się przyjąć obywateli Ukrainy pod swój dach, mogą ubiegać się o refinansowanie kosztów ich pobytu w wysokości 40 zł za każdą przyjętą osobę za dzień. To świadczenie ma, choć w części zrekompensować poniesione koszty. Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Pomiechówek, ul. Szkolna 1a. Świadczenie dla polskich rodzin, które przyjęły do siebie obywateli Ukrainy, będzie obowiązywało 60 dni. W wyjątkowych sytuacjach, które będą rozpatrywane indywidualnie ten okres może zostać przedłużony. Poniżej zamieszczamy wzór wniosku o przyznanie świadczenia oraz wzór karty osoby przyjętej do zakwaterowania, którą należy dołączyć do wniosku. 

Informacja ambasady brytyjskiej dot. brytyjskich programów dla uchodźców

Załącznik 1. Ulotka - język ukraiński-1.jpg [261.20 KB]

Załącznik 1. Ulotka - język ukraiński-2.jpg [284.04 KB]

Załącznik 2. Ulotka - język agnielski-1.jpg [251.31 KB]

Załącznik 2. Ulotka - język agnielski-2.jpg [288.11 KB]


Punkt Informacji i Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy w zakresie podejmowania zatrudnienia w Polsce

Informujemy o utworzeniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim Punktu Informacji i Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy w zakresie podejmowania zatrudnienia w Polsce.
W Punkcie Informacji i Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy uzyskasz informacje na temat pomocy w znalezieniu pracy.
Szczegółowych informacji udzieli Jakub Jasiulewicz tel. 792 765 116
Aktualne oferty pracy znajdziesz w Centralnej Bazie Ofert Pracy https://oferty.praca.gov.pl/ lub aplikacji mobilnej ePraca.
Wykwalifikowany doradca zawodowy pomoże stworzyć CV.
Zachęcamy także do korzystania z infolinii Urzędu ds. Cudzoziemców utworzonej specjalnie dla obywateli Ukrainy https://www.gov.pl/web/udsc/infolinia-udsc-wylacznie-dla-obywateli-ukrainy lub z pomocy konsultantów Zielonej Linii
Szczegółowe informacje Urzędu ds. Cudzoziemców dla obywateli Ukrainy dostępne na bieżąco na stronie internetowej Urzędu https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina.
Zapraszamy również do zapoznania się z warunkami Życia i pracy w Polsce oraz odwiedzenia strony internetowej Sieci Europejskich Ofert Pracy https://eures.praca.gov.pl/

Dodatkowo, na portalu publicznych służb zatrudnienia została uruchomiona nowa zakładka adresowana do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy - pomoc dla Ukrainy. Zakładka dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej i będzie na bieżąco aktualizowana.Bezpłatna pomoc prawna dla ofiar wojny w Ukrainie

Plakat1_wersja zwykła-1.jpg [563.52 KB]

 

 

Pragniemy wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec decyzji rządu rosyjskiego dotyczącej ataku na Ukrainę.

24 lutego stało się coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe w XXI wieku, w Europie, w cywilizowanym świecie. Wojska rosyjskie brutalnie zaatakowały Ukrainę, wszczynając wojnę, która dotknie wielu ludzi, unicestwi wiele istnień, dokona zniszczeń. Wojna jest złem, które należy bezwzględnie potępić i zrobić wszystko, aby pomóc tym, którzy jej doświadczyli. W tym strasznym momencie solidaryzujemy się z narodem Ukraińskim, pragniemy okazać pomoc i wsparcie.

Przedstawiciele urzędu gminy uczestniczyli wczoraj w spotkaniu kryzysowym powiatu nowodworskiego dotyczącym konkretnych działań, które mogłyby pomóc ewentualnym potrzebującym. Między innymi oszacowano możliwość wsparcia uchodźców w poszczególnych samorządach poprzez wyodrębnienie miejsc ich pobytu. Wspólnie dołożymy wszelkich starań, aby przedstawiciele narodu ukraińskiego, którym serdecznie współczujemy zaistniałej sytuacji, nie zostali pozostawieni bez pomocy.

Deklaracja solidarności z Ukrainą-1.jpg [442.50 KB]

Inne aktualności

Więcej  aktualności o: Przejdź do strony z aktualnościami
 • IMG_6844.JPG
  20.02.2024
  Nabory do placówek edukacyjnych z terenu gminy
  Informujemy, że ruszyły nabory do placówek edukacyjnych – szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy. Od 19 lutego składamy wnioski o kontynuacji wychowania przedszkolnego, od 26 lutego wnioski o chęci rozpoczęcia uczęszczania do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych.
 • IMG_6034.JPG
  16.02.2024
  Nowy rozkład Komunikacji Lokalnej od 19 lutego
  Od poniedziałku, 19 lutego 2024 roku będzie obowiązywał nowy rozkład kursów Komunikacji Lokalnej gminy Pomiechówek. Przedstawiamy tabele rozkładów linii.
 • 07.02.2024
  Stypendia Wójta Gminy Pomiechówek przyznane!
  Wraz z końcem semestru nadszedł w szkołach czas na podsumowanie wyników pracy uczniów. Dziś po raz jedenasty wójt gminy Dariusz Bielecki wręczał stypendia dla najlepszych z nich uczących się w pomiechowskich placówkach.