

Program profilaktyczny Moje Zdrowie skierowany jest do osób, które skończyły 20 lat. Ma na celu budowanie większej świadomości zdrowotnej osób dorosłych, wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych oraz wzmocnienie roli placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w zakresie dbałości o dobrostan pacjentów. Program obejmuje diagnostykę, porady zdrowotne oraz profilaktykę, a jego głównym założeniem jest ułatwienie dostępu do badań oraz wzmocnienie roli działań profilaktycznych jako czynnika mającego wpływ na zdrowie populacji.
Z programu może skorzystać każda ubezpieczona osoba dorosła po ukończeniu 20 lat, nie częściej niż:
• co 5 lat – w przypadku osób od 20 do 49 roku życia,
• co 3 lata – w przypadku osób powyżej 49 roku życia (przy określaniu wieku uwzględniany jest wyłącznie rok urodzenia).
Osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS, mogą przebadać się w ramach programu Moje Zdrowie dopiero po roku od wykonanych badań.
Krok pierwszy: Ankieta
Pacjent wypełnia ankietę na temat swojego stanu zdrowia, historii rodzinnej, chorób przewlekłych, zdrowia psychicznego i realizacji szczepień. Może to zrobić:
• na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – w zakładce „Profilaktyka”
• w aplikacji mojeIKP
• w swojej przychodni POZ.
Na podstawie wypełnionej ankiety zostanie wygenerowany zestaw zalecanych badań diagnostycznych, dostosowany do wieku i stanu zdrowia pacjenta.
Ankieta jest podstawą bilansu zdrowia. Dotyczy stanu zdrowia, stylu życia oraz takich kwestii jak dieta, aktywność fizyczna, nałogi (np. palenie papierosów).
Krok drugi: Badania
Po wypełnieniu ankiety jej wyniki trafią bezpośrednio do wybranej przez pacjenta przychodni POZ. Pacjent otrzyma zlecenie na badania.
Przychodnia zawiadomi pacjenta o wystawionym zleceniu i wskaże, jak i gdzie powinien się umówić na badania.
Krok trzeci: Wizyta podsumowująca
Po badaniach pacjent otrzyma zaproszenie na wizytę podsumowującą, podczas której pracownik medyczny z POZ przeanalizuje jego wyniki. Dokona także pomiaru ciśnienia tętniczego, tętna, wagi, wzrostu oraz BMI. Jeśli pacjent ma 60 i więcej lat, oceni jego funkcje poznawcze.
Na podstawie wyników badań i analizy ankiety opracuje indywidualny plan zdrowotny (IPZ) dla pacjenta. Plan może obejmować interwencje profilaktyczne, porady edukacyjne oraz antynikotynowe, a także dodatkowe badania profilaktyczne lub rekomendowane szczepienia.
Lista badań
Zakres badań będzie zależał od informacji przekazanych w ankiecie.
Podstawowe badania w ramach programu obejmą morfologię krwi, poziom glukozy, kreatyninę, lipidogram, TSH, a także lipoproteinę A.
Osobom starszym, w zależności od wyników ankiety, mogą zostać zlecone dodatkowe badania, takie jak próby wątrobowe, PSA (u mężczyzn), anty-HCV czy badanie kału na krew utajoną.
Korzyści z udziału w programie dla pacjenta
• Większa kontrola nad stanem zdrowia: badania profilaktyczne i ścisła współpraca z lekarzem rodzinnym pomogą dbać o zdrowie.
• Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie, pozwalając wykryć ciężkie choroby na wczesnym etapie, kiedy są łatwiejsze do wyleczenia. Często nie mamy objawów, które mogłyby nas zaniepokoić, a badania profilaktyczne ujawniają problemy zdrowotne, o których nie mamy pojęcia. Wczesna diagnoza to większa szansa na szybkie podjęcie leczenia i dłuższe, zdrowsze życie.
• Pracownik POZ widzi wyniki ankiety pacjenta, a więc przeprowadzony wywiad medyczny. Dzięki temu konsultacja jest od razu ukierunkowana na konkretne problemy i działania, przebiega sprawniej i zapewnia POZ podstawowe informacje o stanie zdrowia pacjenta.